Anemia

postać

Anemia hemolityczna

Anemia hemolityczna polega na skróconym czasie życia czerwonych krwinek, zmniejszeniu ich ilości we krwi. To proces polegający na wzmożonym procesie rozpadania się krwinek czerwonych. Czas życia krwinek czerwonych zostaje skrócony z około 120 do kilku dni.

Jeżeli chodzi o przyczyny hemolizy, to jest ich bardzo wiele. Schorzenie może mieć postać wrodzoną lub nabytą. Niedokrwistość hemolityczna może być spowodowana przez choroby zakaźne, środki chemiczne, ukąszenia jadowitych węży. Do rozpadu krwinek mogą przyczynić się również niektóre leki, jak i inne czynniki, np. przeciwciała pochodzące z organizmu matki (konflikt serologiczny u noworodków).

Objawy tego rodzaju anemii są podobne do objawów anemii innego typu. Są to między innymi: osłabienie, bladość, duszności; ponadto powiększenie śledziony i kamica żółciowa.

W zdiagnozowaniu anemii hemolitycznej wykorzystuje się analizę krwi. Wynik wykazuje zmniejszone stężenie hemoglobiny i liczby czerwonych krwinek. Często maja one również nieprawidłowy kształt. We krwi wzrasta też zawartość żelaza i bilirubiny, a na zdjęciach RTG zauważyć można zgrubienia kości czaszki, śródpiersia i paliczków.

Przy podejmowaniu leczenia niedokrwistości hemolitycznej należy zlikwidować czynnik wywołujący rozpad krwinek (jeżeli mamy do czynienia z czynnikami zewnętrznymi). W grę wchodzą również transfuzje i ewentualne usunięcie śledziony.