Anemia

postać

Objawy ogólne Anemii

Objawy anemii często bywają mylone z innymi przypadłościami. Człowiek, który choruje na niedokrwistość, a o tym nie wie, może brać takie objawy za zwykłe zmęczenie, przepracowanie, zabieganie itp. Anemia jest jednak chorobą, którą cechuje ogólne osłabienie organizmu spowodowane niedoborem erytrocytów lub barwnika odpowiedzialnego za przyswajanie hemoglobiny.

Wraz ze zmniejszeniem się liczby krwinek czerwonych i stężenia hemoglobiny, pogarsza się zaopatrzenie tkanek w tlen. Bardzo ważnymi objawami klinicznymi stają się wtedy zaburzenia ze strony układu nerwowego, którego tkanki są szczególnie wrażliwe na niedotlenienie. Mogą występować zawroty głowy, niemożność skupienia uwagi, łatwe męczenie się podczas pracy umysłowej i upośledzenie pamięci.

Powolny rozwój choroby nie wywołuje ostrych objawów. Uwagę zwraca zespół dolegliwości charakteryzujących się ogólnym osłabieniem. Oprócz powyższych objawów osoby z niedokrwistością mogą skarżyć się na problemy gastryczne typu wzdęcia czy zaparcia, łamliwość paznokci czy wypadanie włosów. Chorzy skarżą się na szybkie męczenie przy zbyt dużym wysiłku fizycznym oraz na występujące problemy z oddychaniem. Ponadto można zauważyć u chorych bladą cerę, brak apetytu, duszności, kołatanie serca, senność, szum w uszach, czasami zdarzają się mroczki przed oczami, mogą wystąpić dreszcze oraz nadwrażliwość na zimno.