Anemia

postać

Anemia pokrwotoczna

Niedokrwistość pokrwotoczna powstaje na skutek ostrej (nagłej) lub przewlekłej utraty krwi. Niezależnie od rodzaju niedokrwistości pokrwotocznej ustalić należy przede wszystkim źródło krwawienia i dążyć do jego opanowania. W przypadku niedokrwistości pokrwotocznej ostrej chodzi najczęściej o krwotoki spowodowane urazem. Mogą one pojawić się po krwotokach z tkanek miękkich i mięśni spowodowanych uległymi urazami, po krwotokach z górnego odcinka pokarmowego, po krwotokach z górnych dróg rodnych u kobiety, po krwotokach z dróg moczowych, po krwotoku wewnętrznym spowodowanym krwawieniem ze śledziony, w wyniku krwawienia pooperacyjnego, krwawienia w przypadku ciąży pozamacicznej.

Niedokrwistość pokrwotoczną ostrą dosyć łatwo zauważyć, gdyż jej objawy pojawiają się bardzo szybko. Dochodzi do zasłabnięcia, utraty przytomności, przyspieszonego bicia serca i spadku ciśnienia tętniczego.

Leczenie polega na zatrzymaniu krwawienia i przetoczeniu krwi. Działania te muszą zostać podjęte bardzo szybko. Ponadto podaje się leki mające na celu zwiększenie objętości płynów krążących w naczyniach np. sól fizjologiczną, płyn Ringera, koncentrat krwinek czerwonych, koncentrat krwinek płytkowych czy krew pełną, w zależności od stanu pacjenta.

Natomiast przyczyną przewlekłej niedokrwistości są zazwyczaj krwawienia z przewodu pokarmowego, przewlekłe miesiączki, krwawe rany z dwunastnicy i hemoroidów, krwawienia z nerek, płuc i nosa. Spadek ilości krwi jest tak duży, że organizm nie nadąża z wytworzeniem wystarczającej liczby nowych krwinek.

Objawy to przede wszystkim zawroty i bóle głowy, senność, osłabienie, omdlenia, blada cera, mniejsza wydolność fizyczna.

I tutaj najważniejsze jest rozpoznanie miejsca krwawienia. Ponieważ najczęstszą przyczyną jest krwawienie z przewodu pokarmowego, ważne jest, by zwracać uwagę na zabarwienie kału; w przypadku pojawienia się czarnego stolca należy wykonać badanie kału na obecność krwi utajonej. Oczywiście podstawowym badaniem jest morfologia krwi. Mylący może być prawidłowy poziom hemoglobiny tuż po krwotoku. Do obniżenia poziomu hemoglobiny dochodzi dopiero po kilku dniach. Badanie morfologii może ujawnić również zwiększony poziom krwinek białych i płytek krwi. Jednym z badań jest również biopsja szpiku oraz oznaczenie poziomu żelaza we krwi.